6. Przegląd Kina Ukraińskiego w ChBP
2019-10-04
17.00

sala widowiskowa ChBP

Zapraszamy na pokazy filmowe w ramach 6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA:KINO”, który odbędzie się 4 października br. (piątek) o godz. 1700 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40).

Zaprezentujemy pięć filmów młodych, bezkompromisowych twórców, wolnych od ograniczeń narzucanych przez producentów. W większości to absolwenci kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Ivana Karpenki-Karego, na którym powstały ich debiutanckie obrazy.

Będzie też okazja na rozmowę z reżyserem. Gościem 6. Przeglądu będzie Kateryna Lesyk, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kino i Telewizji im. Ivana Karpenki-Karego, reżyser filmu „Mów do mnie”, który otrzymał „Złoty NUK” dla najlepszego współczesnego filmu ukraińskiego oraz zajął drugie miejsce na Równieńskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Miasto Marzeń”, a także zdobył nagrodę na festiwalu „Kinomarszrut” oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu „Brukiwka” w Kamieńcu Podolskim. Widzowie spotkają się również z aktorem Oleksandrem Lojem – bohaterem filmu „Sztangista” oraz Maryną Lopusziną ze Stowarzyszenia “RGB Films”.

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej „Łączy Nas Bug”, przy współpracy Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” i ChBP. Pokazy i spotkanie z reżyserami współfinansuje Miasto Chełm.

W programie  6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA Kino” zaplanowano seanse:

  1. „Wasjuta” reż. Anton Skrypec – tytułowy Wasjuta jest superbohaterem Kijowa. Każdego dnia zaczyna biegać, aby sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem – czy zamiata ulicę woźny Mykola, czy mały Sergij idzie do szkoły, czy Maryna wychodzi na spacer z psem. Dzisiaj wszystko poszło zgodnie z planem! Wszystko było w porządku, oprócz jednego.
  2. „Mów do mnie” reż. Kateryna Lesyk – codziennie Sergij rozmawia z ojcem, ale są to tylko rozmowy telefoniczne. Nie widzieli się od 7 lat. Główny bohater zasadniczo nie chce zrobić pierwszego kroku i oczekuje, że jego tata to zrobi. Dowiedziawszy się, że jest poważnie chory, łamie zasadę i zwraca się do ojca o wsparcie. Ale czeka go nieoczekiwany cios.
  3. „Sztangista” reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk  – na pierwszy rzut oka to historia o prawdziwej cenie zwycięstwa. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów.
  4. „Mia Donna” reż. Pawlo Ostrikow – życie 46-letniej Oksany zmienia się, gdy jej mąż Tolik staje się 7-letnim chłopcem. Lekarze są bezsilni. Problem jest poważny.
  5. „Fingerman” reż. Iwan Szocha – każdy z nas miał dziecięce fantazje. Powróćmy do czasów, gdy lawa płynęła między meblami, a my byliśmy superbohaterami!