Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti
Wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Weremy „Po obu stronach Białego Nilu” był wspaniałym wydarzeniem. Olśniewające, wielkoformatowe fotografie, prezentujące portrety rdzennej ludności plemiennej Sudanu Południowego i ich życie codzienne, oczarowały uczestników wernisażu. Wizerunki ludzi, o szlachetnych rysach i dumnym spojrzeniu, artyzm ujęć i mistrzowski warsztat fotograficzny autora sprawiają, że zwiedzanie wystawy powoduje zachwyt, zapierający dech w piersiach. Krzysztof Werema oprowadził zwiedzających, skomentował każdą fotografię, opowiadając wiele ciekawostek o kilku plemionach najmłodszego państwa Afryki (Sudan Południowy powstał w 2011 r.), dla których czas – zdaje się – zatrzymał się kilka wieków temu. Jak cenna jest krowa, jakie pożyteczne znaczenie mogą mieć muchy i zwierzęca uryna, jak Sudańczycy upiększają ciało (skaryfikacje), o ile zwiększyła się populacja państwa w ciągu dekady, dlaczego budowa studni miała negatywny wpływ na dzietność – odpowiedzi na te zaskakujące pytania i wiele innych udzielił fotograf. Na kolejne fascynujące spotkania z Krzysztofem Weremą zapraszamy już 9 lutego br. (o godz. 9.00 w ramach cyklu „Pasja i kariera” i o godz. 18.00 jako spotkanie Chełmskiego Klubu Podróżników). Obu przedsięwzięciom będzie towarzyszyła wystawa, którą koniecznie trzeba zobaczyć!
Krzysztof Werema – archeolog z wykształcenia, z zawodu fotograf. Urodził się w Chełmie i jest absolwentem II LO w Chełmie. Swoją podróż fotograficzną rozpoczął w 2008 roku, zdobywając od tamtej pory wiele wyróżnień w kraju i za granicą; wyróżniony między innymi w International Photographer of the Year 2017, Px3 Paris (2015, 2017), International Color Awards 2022.
Uwielbia pracować używając technik oświetlenia studyjnego. Przed jego obiektywem stawało wiele znanych osób ze świata filmu i muzyki. Krzysztof Werema prezentował swoje fotografie w Polsce, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Sfera zainteresowań z których czerpie inspirację obejmuje sztukę surrealistyczną, symbolikę, ludzkie ciało oraz studium afrykańskiego pochodzenia etnicznego. Artysta od wielu lat realizuje długoterminowy projekt „Ginące Plemiona”, którego etapy zamykają kolejne wystawy fotografii. Najnowsza wystawa „Po obu stronach Białego Nilu. Plemiona Sudanu Południowego” jest efektem podróży do najmłodszego państwa Afryki w styczniu 2022 roku.
Podczas wernisażu była możliwość kupienia zdjęć/plakatów z podpisem autora.