Voyage, voyage! – propozycje czytelnicze na wakacje
2017-07-01
Wypożyczalnie ChBP

Wakacje i letnie urlopy to dobry moment na nadrobienie zaległości czytelniczych, a także relaks w towarzystwie pasjonującej literatury. Nasze propozycje czytelnicze związane są z książkami podróżniczymi, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy beletrystyki jak i literatury dokumentalnej.

„Chorwacka przystań” Anny Karpińskiej to książka, po przeczytaniu której mamy wielką ochotę wybrać się do Chorwacji i podążać śladami bohaterów powieści, którzy muszą dokonywać trudnych wyborów życiowych. Autorka poza ciekawą, wartką fabułą, wprowadza czytelnika w piękny i romantyczny klimat Chorwacji, opisując niezwykle plastycznym językiem cudowne krajobrazy Dalmacji. „Chorwacką przystań” czyta się jednym tchem.

Równie trudno jest się oderwać od książki Anny Szepielak „Zamówienie z Francji”, której akcja rozgrywa się w słonecznej Prowansji, gdzie główna bohaterka przybywa w charakterze fotografa. W rodzinną historię, owianą tajemnicą, wplecione zostały cudowne krajobrazy Francji, które autorka przedstawia z niesamowitą dokładnością. Książka ma w sobie pewną magię, wprowadza w ciepły, pełen spokoju i ukojenia nastrój.

Niektórzy twierdzą, że podróże to stan umysłu, nie trzeba pakować walizek i się przemieszczać, aby odbyć podróż i znaleźć się w wymarzonym miejscu. W taki właśnie stan wprowadza nas Frances Mayes dzięki swoim wspomnieniom „Pod słońcem Toskanii”. Wraz z autorką poznajemy moc smaków i zapachów urokliwej Toskanii, gdzie jest mnóstwo ziół, kwiatów, grobowców etruskich, małych uliczek, urokliwych domów i przenosimy się myślami do Włoch.

Z kolei Aleksandra Chrobak, która spędziła kilka lat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zabiera nas w podróż do kraju wielu kontrastów, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja miesza się z nowoczesnością. W książce „Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach” autorka przybliża życie, zwyczaje, symbole tradycji i tożsamości, poczucie elitarności tamtejszej społeczności. Opowiada o codziennej rzeczywistości mieszkańców stolicy Abu Zabi i Dubaju bez uprzedzeń i islamofobii.

W wiele ciekawych, trudno dostępnych, egzotycznych miejsc możemy się wybrać dzięki lekturze „Kobiety na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej czy „Tam, gdzie byłam” Elżbiety Dzikowskiej. Różne długości i szerokości geograficzne możemy przemierzać za sprawą Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej, Tomka Michniewicza i wielu innych podróżników. Zapraszamy do lektury i życzymy wielu udanych podróży.