17.00
galeria Nova ChBP, ul. Partyzantów 40
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti, Związek Polskich Twórców Sztuki w Grodzisku Wielkopolskim, Związek Artystów Plastyków w Poznaniu zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa, akwareli i rysunku Anny Siłuch (z d. Skrajnowska) z okazji 20-lecia pracy twórczej. Wernisaż wystawy „Ciche tęsknoty” odbędzie się 11 września 2020 o godz. 17.00 w galerii Nova ChBP ( ul. Partyzantów 40, Chełm). Autorce wystawy towarzyszyć będą goście specjalni, którzy zadbają o oprawę słowno-muzyczną: prezentacja najnowszego tomiku wierszy Mariana Skrajnowskiego „Zabużańskie barwy nieba” oraz minikoncert chełmskiego barda Jarosława Buczka.
brat Marian Skrajnowski – osoba o wielu talentach: Medalista w podnoszeniu ciężarów, poeta, Osobowość Roku 2019 w Plebiscycie Kuriera Lubelskiego w kategorii Kultura za poezję, działalność społeczną i pedagogiczną.
przyjaciel Jarosław Buczek – śpiewający autor, kompozytor muzyki do wierszy. Gra i śpiewa dla szerokiej publiczności, laureat wielu nagród i wyróżnień.
Anna Siłuch (z d. Skrajnowska) – artysta plastyk, z zawodu mgr inż. geodeta i były nauczyciel akademicki. Rodowita chełmianka, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, obecnie od 2006 roku mieszkająca w podwarszawskim Piasecznie.
Przygodę z malarstwem Anna Siłuch rozpoczęła w 1999 roku, kiedy dołączyła do Grupy „Pasja”w Pracowni Rysunku i Malarstwa Chełmskiego Domu Kultury, prowadzonej przez znanego i cenionego artystę plastyka Panią Teresę Chomik-Kazarian. Od 2006 roku dołączyła do Grupy Plastycznej „Communio Graphis” z siedzibą w Górze Kalwarii, prowadzonej przez wspaniałego artystę rzeźbiarza, malarza, poety i pedagoga Profesora Stefana Pawła Lisowskiego. W 2009 roku dołączyła do Grupy Plastycznej Piaseczno.
Od 2007 roku należy do Związku Artystów Plastyków z siedzibą Poznaniu, od 2019 roku do Związku Polskich Twórców Sztuki z siedzibą w Grodzisku Wielkopolskim.
Maluje w technikach: olej, akwarela, szkice tuszem i ołówkiem. Na obrazach Anny królują kwiaty, martwa natura, pejzaże i rysunki. Autorka kładzie główny nacisk na kolor, który nadaje Jej pracom swoisty nastrój. Najciekawsze prace powstają na plenerach, tworzone wśród przyjaciół w niezapomnianej atmosferze.
W swoim dorobku ma 7 wystaw indywidualnych:
2004 – Muzeum w Chełmie;
2007 – Pracownia Grupy „Communio Graphis” w Górze Kalwarii”;
2011 – Muzeum Regionalne w Piasecznie: wystawa malarstwa i rysunku, 10 – lecie pracy twórczej;
2014 – Starostwo Powiatowe w Piasecznie;
2015 – Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii „Kobiecy świat”;
2015 – Lipskie Centrum Kultury, Lipsko „Zatrzymać chwilę”;
2017 – Galeria Stowarzyszenia Twórczego Pasja w Chełmie
oraz udział w ponad 50 wystaw zbiorowych na obszarze Polski.
Cztery prace wykonane techniką olejną zostały zakwalifikowane na Salon Wielkopolski w Czarnkowie koło Piły:
2008 rok – „Snopy” i „Nadbużańskie klimaty” oraz 2009 rok – „Jesień” i „Bajkowy Świat koni, dogonić wiatr”. Prace prezentowane są na wystawie.
Charytatywnie swoimi pracami wspiera Stowarzyszenie Auxilium w Piasecznie oraz Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie.
Malarstwo jest odkrywaniem własnego wnętrza, cichych tęsknot – jest miłością.
Anna Siłuch szczególne podziękowania i ukłony kieruje do Pani Teresy Chomik-Kazarian i Prof. Stefana Lisowskiego, którzy przekazali Jej zamiłowanie do sztuki i tworzenia. Słowa Profesora są jak przesłanie na dalsze lata twórczości: „Aneczko maluj sercem”.