„Poznaj siebie – podroż bez walizki” – warsztaty dla dzieci i młodzieży
2022-11-02 - 2022-12-31
10.00

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie

Zadanie pn. „Poznaj siebie – podroż bez walizki” założyło w swoich działaniach szereg warsztatów, w których licznie uczestniczyły dzieci i młodzież z Miasta Chełm. Zaproponowane zajęcia kreatywne pozwoliły na rozwijanie pasji, odkryciu talentów i zainteresowań uczestników projektu z jednoczesnym konstruktywnym i atrakcyjnym wypełnieniem czasu.
Podczas spotkań „Biblioteka podróżnika”, w których uczestniczyli klubowicze DKK dla Dzieci i Młodzieży oraz uczniowie klasy III Akademii Małego Księcia poruszyliśmy nie tylko tematy podróży; zgodnie z powiedzeniem „Czytanie jest jak podroż…”. Wszystkie przedstawione książki były doskonałym pretekstem do wymiany spostrzeżeń o czytelniczych upodobaniach dzieci. Ponieważ spędzanie wolnego czasu na podróżach, poznawanie innych kultur, kontakt z literaturą wpływają na podnoszenie własnej wartości oraz zmniejszają ryzyko, które sprzyja rozwojowi problemów.
Na zajęciach warsztatowych „Odkryj w sobie duszę artysty”, w których uczestniczyli Odkrywcy z PM nr 8 w Chełmie oraz uczniowie z klasy Ib ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z oddziałami integracyjnymi w Chełmie, zastanawialiśmy się czy przedmioty codziennego użytku mogą nas inspirować, czy wiersz o kocyku, drzwiach albo kubku będzie interesujący? Pomogły nam w tym utwór Hanny Niewiadomskiej „Szklanka Przechwalanka”, „Wierszyki domowe” Michała Rusinka, „Książką, która nie chciała być czytana” Davida Sundina. Wyrazem artystycznej ekspresji były własnoręcznie wykonane obrazki na kubkach.
Podczas warsztatów „Twórz siebie” dla uczniów z klasy Ic ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie, grupy „Zajączków” z Przedszkola Miejskiego nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie i uczniów z Zespołu Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie poznały twórczość Elizy Sarnackiej-Mahoney, Hanny Januszewskiej oraz Danuty Wawiłow. Dzieci uwalniały emocje podczas zabawy z kolorową chustą, relaksowały się podczas słuchania „Jesteś kimś wyjątkowym”. Efektem czego, było stworzenie własnych, wyjątkowych i kolorowych toreb na książki.
6 grudnia w ramach mikołajkowego prezentu, uczniowie z klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczyli w grze miejskiej „Jesteś wyjątkowy! Pokaż co potrafisz!”, podczas której stali się detektywami poszukującymi zaginionego kuferka.
Zgodnie z nazwą zajęć „Twórcze wyzwanie” uczniowie z klasy Ib oraz Ia Akademii Małego Księcia, zainspirowani książką „Biblioteka Astrid” Martina Widmarka i Emilii Dziubak stworzyli zaskakujące i ciekawe prace. Metodą scrapbookingu wykonali okładki na przyszłe książki, przepiśniki, pamiętniki.
Zaś uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie im. ks. Stanisława Staszica oraz przedszkolaki z grup „Artyści”i „Pyzusie” z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Chełmie uczestniczyły w przedświątecznych warsztatach pn. „Zdjęcie z podróży lub List z podróży”. Zainspirowane „Biblioteką Astrid” Martina Widmarka tworzyły bożonarodzeniowych kartki, które będą doskonałym prezentem dla najbliższych.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Poznaj siebie – podróż bez walizki” z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Chełmie na lata 2022-2025 finansowanego przez Urząd Miasta Chełm.