Promocja tomiku poetyckiego „Krematoria wiary” Danuty Agnieszki Kurczewicz
2024-09-12
17.00

sala widowiskowa ChBP (ul. Partyzantów 40)

Piątkowy wieczór 13 września 2024 r. był datą promocji tomiku poetyckiego „Krematoria wiary” Danuty Agnieszki Kurczewicz. Prezentowany zbiorek jest 13. książką poetycką autorki, ale podwójna trzynastka nie okazała się pechowa, a wręcz przeciwnie – kolejne spotkanie z twórczością poetki było bardzo udane. Wydarzenie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki i Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”.
Autorska prezentacja utworów została zestawiona z odczytaniem ukraińskich przekładów poetyckich w wykonaniu twórcy tłumaczeń dr. hab. Tadeusza Karabowicza. Atrakcją wieczoru z poezją, brzmiącą niczym metafizyczny krzyk i sprzeciw wobec dramatu narodu ukraińskiego, był koncert wokalny w wykonaniu Oleny Chapkiny i Natalii Soloshenko. Artystki, obdarzone czystymi i dźwięcznymi głosami, zaśpiewały kilka pięknych ukraińskich piosenek, które poruszyły i – niemal – zahipnotyzowały zgromadzone audytorium.
Dr hab. Tadeusz Karabowicz odniósł się do uroku poetyckich strof Danuty Kurczewicz i trudu translatorskiego, jakiego wymagał przekład poezji konceptualnej, którą tworzy autorka. W przedmowie do tomu pisał, że jej wiersze “jako symbol zwielokrotnionych kręgów, odpowiada przed ołtarzem poezji na niełatwe pytanie o sens tworzenia słowa uduchowionego”. Stanisławowi Koszewskiemu piosenki śpiewane przez Olenę Chapkinę i Nataliię Soloshenko przypomniały utwory, których słuchał jako kilkuletni chłopiec. Zbigniew Waldemar Okoń mówił o mocy artystycznej i sile oddziaływania na odbiorcę twórczości Danuty Kurczewicz, która jest ważnym głosem współczucia i antywojennego protestu, współodczuwanego przez polskich i ukraińskich czytelników. Wydawca promowanego tomiku, Waldemar Taurogiński, przypomniał, że bohaterka wieczoru spośród trzynastu wydanych książek jedenaście zdecydowała się wydać w chełmskim wydawnictwie “TAWA”. Dodał, że każdy z wydawanych tomów stanowi tematyczną zamkniętą całość, nie jest zbiorem różnotematycznych wierszy. Kończąc wypowiedź zadeklarował, że opublikuje angielskie tłumaczenia wierszy, które zamierza przygotować Olena Chapkina.
„Krematoria wiary” są zbiorem, do którego wiersze poetka zaczęła pisać w chwili inwazji rosyjskiej na Ukrainie. Wiersze są artystyczną i subtelną refleksją autorki, wyrazem solidarności z ukraińskim narodem, udręczonym wojną i śmiercią. Liryczną niezgodę na przemoc i cierpienie poetka akcentuje w pojedynczych słowach i metaforach. Nowy tomik jest książką pełną empatii i społecznego zaangażowania, poetyckim i uniwersalnym wyrazem dezaprobaty dla agresji. Delikatne symbole i frazy wydobywają z głębi poetyckiej studni humanistyczną wrażliwość i wsparcie dla transgranicznych sąsiadów. Ostatni tomik poetycki autorka dedykowała mężczyznom swojego życia: mężowi Stefanowi, synowi Rolandowi i wnukowi Wojtusiowi.
Danuta Kurczewicz jest znakomitą poetką i malarką, od lat związaną z Chełmem i pobliskim Pawłowem. Jest członkiem Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie, Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa oraz grupy redakcyjnej czasopisma „Głos Pawłowa”. Autorka kilkunastu tomów poezji i książek poetycko-malarskich. Wiersze publikowała w czasopismach („Akcent”, „Egeria”, „Nestor”, „Szafa”, „Głos Pawłowa”) oraz w kilkudziesięciu almanachach i antologiach poetyckich. Laureatka nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii „Twórczość literacka i artystyczna” (2013). Uhonorowana Srebrnym Wawrzynem Literackim (2011), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego „Za zasługi dla województwa lubelskiego” (2017) oraz Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego „Za całokształt działalności artystycznej, kulturalnej i społecznej” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). W 2023 r. otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi oraz medal “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jako malarka eksponowała swoje prace plastyczne na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.