Rozsmakuj się w czytaniu – propozycje czytelnicze na wrzesień
2017-09-07
10.00

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti

Na ostatnie dni lata proponujemy książki, w których można się rozsmakować zarówno w sensie metaforycznym jak i dosłownym, gdyż na tle interesującej fabuły znajdziemy mnóstwo zapachów i smaków płynących z kuchni, opisów nietuzinkowych potraw oraz przepisów kulinarnych.

Jedną z wielu autorek wywołujących apetyt na czytanie jest Aleksandra Seghi – autorka książki „Słodkie pieczone kasztany”, absolwentka filologii włoskiej, która jest nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktycznym znawcą regionu, gdyż od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Toskanii. W toskańskich opowieściach spotykamy niezapomniane krajobrazy, poznajemy obyczaje, kulturę, mieszkańców tej krainy oraz ich codzienne życie „od kuchni”. „Słodkie pieczone kasztany” to cudowna opowieść o wyjątkowym miejscu oryginalnie okraszona przepisami kulinarnymi na makaron w sosie serowo-orzechowym, pesto słonecznikowe, naleśniki, ciasto kasztanowe czy cytrynowe ciasteczka. Książka zdecydowanie przepyszna, dzięki której można poznawać, podziwiać i smakować.

Z Toskanii przenosimy się do Hiszpanii za sprawą książki Victorii Twead „Andaluzja, Ole!” W Andaluzji – ojczyźnie flamenco położone jest małe miasteczko El-Hoyo, do którego zapraszają nas główni bohaterowie Victoria i Joe. Pamiętnikarska forma, lekkość języka oraz spora dawka humoru sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem, a smaki krainy, w której rosną najlepsze pomarańcze, są niepowtarzalne.

 Z kolei miłośnikom gęsiej skórki proponujemy „Piernikowe makabreski”. Jest to zbiorek trzech krótkich historii kryminalnych, stworzonych przez mistrzynie kryminału: Joanne Fluke, Laurę Lewine i Leslie Meier. Opowiadania, obok zagadek kryminalnych, obfitują w słodkie przepisy przesycone zapachem pierników i cynamonu oraz innych bożonarodzeniowych przysmaków.

Wśród naszych propozycji znajduje się również bogato ilustrowana książka prezentująca kulinarne zwyczaje w Polsce w okresie międzywojennym „Smaki dwudziestolecia: zwyczaje kulinarne, bale i bankiety”. Autorka Maja Łozińska przenosi nas do Polski międzywojennej, opowiadając o kawiarniach, restauracjach, sklepach spożywczych, wiejskich jarmarkach, o codziennym stole i wykwintnych przyjęciach. Prawdziwa uczta dla miłośników jednej z najbardziej czarujących epok.

Do lektury tych i wielu innych książek zapraszają bibliotekarze Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Smacznego czytania!