Spotkania
Spotkanie autorskie Danuty Kurczewicz
2022-09-30
17.00

sala widowiskowa ChBP, ul. Partyzantów 40

Chełmska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie Danuty Kurczewicz, które odbędzie się 30 września 2022 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40). Podczas spotkania autorka zaprezentuje dwa ostatnio wydane tomiki poetyckie: „Kruszenie piekła” i „Półproste”, które łączy wspólny temat – kobieta.

„Kobieta – matka, żona, kochanka – wysnuta z codzienności – dziewczyna rozdająca ulotki
na ulicy, dama z kolorową zmarszczką i ta, której wystarczy szklanka schłodzonej herbaty
by przełknąć żar słów …woskowa madonna porcelanowa laleczka …

Kobiece linie, biegnące szybciej niż życie – proste, przecinające się, niedokończone.”

Wiersze zawarte w tomikach  „Kruszenie piekła” i „Półproste” wprowadzają nas w świat kobiet, ich emocje, frustracje i radości, sięgają do wspomnień i pytają o przyszłość, próbują odpowiedzieć na pytanie – retoryczne – jak „być” kobietą. Zapowiada się niezwykle liryczny i magiczny wieczór, podczas którego poza strofami Danuty Agnieszki Kurczewicz będziemy mieli okazję posłuchać nastrojowych utworów muzyczno-wokalnych w wykonaniu Magdaleny Greber-Czyżewskiej.

Zapraszamy, wstęp wolny.

Danuta Agnieszka Kurczewicz (z domu Michalak) – od lat związana z Chełmem i pobliskim Pawłowem. Skarbnik Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”. Należy do Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Pawłowa oraz grupy redakcyjnej czasopisma „Głos Pawłowa”. Autorka tomów poezji: W galaktyce czasu (2008), Iluminacje jesieni (2009), Kręgi zwielokrotnione (2010), Przęsła nie-pamięci (2011), Domy bez głów (2012), Żarówki gasną pod ziemią (2014), Od ulicy do ulicy (2018), Kruszenie piekła (2019), Półproste (2021) a także książek poetycko-malarskich Rozbłyski (2015) i Przenikanie (2017). Wspólnie z Robertem Gałanem wydała tomik poezji  (O)pary (2021). Wiersze publikowała w „Akcencie”, „Egerii”, „Nestorze”, „Szafie”, „Głosie Pawłowa” oraz w kilkudziesięciu almanachach i antologiach poetyckich. Laureatka nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategorii „Twórczość literacka i artystyczna” (2013). Uhonorowana Srebrnym Wawrzynem Literackim (2011), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego „Za zasługi dla województwa lubelskiego” (2017) oraz Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego „Za całokształt działalności artystycznej, kulturalnej i społecznej” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (2018). Zajmuje się też malarstwem, eksponowała swoje prace plastyczne na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych.