Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie
Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie oraz zaprasza na lekcję wernisaż malarstwa Grupy „Tęcza”, który odbędzie się 24 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w Galerii Nova ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!
Opiekunem artystów jest Teresa Chomik-Kazarian, która opisuje Grupę i wystawę w poniższym tekście.
„Tęcza” to 15 lat wspólnego malowania, przyjaźni, wspierania się, zabawy. Lata wspólnych plenerów, wystaw, udziału w konkursach, dzielenia się sukcesami i wątpliwościami twórczymi, w trakcie urządzania się w kolejnych pracowniach udostępnianych przez opiekuńcze placówki kultury w Rejowcu Fabrycznym. Jak szybko te lata minęły.
Od budowania przestrzeni dla twórczości właściwie się zaczęło. Grupa kobiet poszukujących w życiu czegoś więcej, oderwania od codziennej pospolitości – artysta-opiekun i przyjazne miejsce – to niezawodny przepis na udaną inicjatywę społeczną, projekt, który przynosi korzyści uczestniczkom i społeczności lokalnej.
Kobiety spełnione w tradycyjnych rolach społecznych postanowiły podjąć nowe wyzwanie i znów stały się uczniami. Mozolnie i cierpliwie uczyły się warsztatu: rysunku, kompozycji, światłocienia, perspektywy, patrzenia i obserwowania, następnie operowania kolorem. Twórczość przyszła dość szybko. Chęć wyrażania siebie, emocji, pragnień, uczuć, własnej stylistyki rodziła się w miarę nabierania pewności we własne umiejętności. Pomagały długie rozmowy o warsztacie, pomysłach, koncepcjach i wysiłku twórczym. Wspieranie się w zmaganiach z trudną materią było niezbędnym elementem rozwoju indywidualnego, jak i całej grupy.
Osiem autorek jubileuszowej wystawy, to osiem odmiennych postaw twórczych, osobowości i charakterów. Wspierane w poszukiwaniach własnej drogi i szanowaniu wyborów innych, stworzyły tak odmienne obrazy warsztatowo, stylistycznie, tematycznie. Tę różnorodność i odmienność twórczą odbieram jako swój sukces jako mentora. Najtrudniej jest uczyć dając jednocześnie każdemu przestrzeń, nie wchodząc w nią z pozycji autorytetu i nie zaburzyć indywidualnej chęci poszukiwań i eksperymentowania, poświęcając jednocześnie każdemu uwagę i wykazać się empatią. Staram się podążać za każdą z twórczyń, udzielając wsparcia kiedy go potrzebuje.
Jestem niezwykle dumna z każdej z ośmiu twórczyń, podziwiam ich determinację, energię, poszukiwanie własnej wrażliwości, odwagę i siłę, a nade wszystko wytrwałość. Uważam za niezwykle ważne, że zaistniała przestrzeń dla wyjścia z domu, z codziennych ról społecznych, przełamywania przeszkód i trudności w dążeniu do rozwoju emocjonalnego i społecznego w postaci pracowni twórczej. Mam nadzieję, że do grupy będą stale dołączać nowe osoby, a grupa przyjmie do swego grona każdego poszukującego siebie i swojej prawdy o Świecie. Już dzisiaj prezentują się przed Państwem również młode adeptki malarstwa.
Obrazy na dzisiejszej wystawie w swej odmienności tworzą znakomitą całość. Wyczuwa się tę nieuchwytną interakcję jaka zachodzi w grupie twórczej. Swoje prace autorki prezentowały wcześniej na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, a także konkursowych odnosząc sukcesy w formie nagród i wyróżnień. Malarstwo nabiera sensu dopiero jak jest skonfrontowane z widzami. Wystawa to konfrontacja twórcy z odbiorcami, dla obu stron to okazja do sprawdzenia czy przekaz oddziałuje, czy jest zaskoczenie, oczarowanie, zaduma czy inne emocje z palety dziesiątek możliwości. W kolejnych prezentacjach grupy takie emocje obserwowaliśmy, mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Siłą rzeczy obecna wystawa jest dojrzalsza od poprzednich, stanowi przemyślany wybór z wielu prac, które autorki mają do zaprezentowania. Poddajemy ten wybór pod osąd odbiorców w nadziei, że poruszy emocje w jakikolwiek sposób. Każda z autorek zaszczyci nas wkrótce indywidualną prezentacją prac. Na wszystkie kolejne prezentacje Gmina Rejowiec Fabryczny, Miejski Ośrodek Kultury „Dworek” wraz z twórczyniami zapraszają.
Powstanie i działalność grupy to bardzo udany projekt finansowany i wspierany w każdy możliwy sposób przez władze Gminy Rejowiec Fabryczny, a także kolejnych zarządzających Miejskim Ośrodkiem Kultury „Dworek”. 15 lat organizowania pracowni, organizowania wystaw, opieki merytorycznej, zatrudniania opiekuna, to ogromny wkład dzisiejszego bohatera drugiego planu. Często zapominamy o tych, którzy są życzliwi i otwarci na taki obszar działalności, może nie wypada chwalić władz, ale to dzięki parasolowi samorządowemu nasze dzisiejsze bohaterki mogły się rozwijać i realizować. W tak niewielkim mieście powstają kolejne obiekty kulturalne wspierające działalność społeczności lokalnej, której grupa artystyczna jest flagowym przykładem.