Żegnamy Witolda Sulimierskiego
2018-01-19
9.00

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Witolda Sulimierskiego – wieloletniego cenionego pracownika i dyrektora naszej instytucji.

Wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim przekazują dyrektor oraz pracownicy Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 20 stycznia (sobota) o godz. 10.00 na cmentarzu komunalnym w Chełmie.

Witold Zbigniew Sulimierski – ur. 7 sierpnia 1943 r. w Zwierzyńcu (powiat zamojski). W 1957 r. rozpoczął naukę w Liceum Pedagogicznym nr 2 w Szczecinie. W 1982 r. ukończył studia magisterskie na UMCS w Lublinie na kierunku historia o specjalności nauczycielskiej, a w 1984 r. studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo. W 2006 r. uzyskał na UMCS tytuł doktora nauk humanistycznych.

Pracę zawodową rozpoczął w 1961 r. w szkole podstawowej w Słajsinie i Lestkowie w powiecie Nowogard. Następnie w charakterze instruktora czytelnictwa pracował w PiMBP w Braniewie. W 1964 r. był zatrudniony w PDK jako instruktor i kierownik Działu Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W 1973 r. został powołany na stanowisko kierownika PiMBP we Włodawie, a w 1978 na stanowisko dyrektora WBP w Chełmie.

W 1984 r. we współpracy z dr. Jerzym Majem z Biblioteki Narodowej przygotował program dla inwestycji WBP w Chełmie. Akt erekcyjny pod sztandarową budowę ówczesnego PRL wmurowano w 1984 r. W 1989 r. zajął się prywatną działalnością gospodarczą, organizując na terenie Chełma i Włodawy sieć księgarń. Po zakończeniu działalności prywatnej wrócił do pracy w Wojewódzkiej, a następnie Chełmskiej Bibliotece Publicznej w charakterze kierownika Centralnego Katalogu Regionaliów. W 2008 roku przeszedł na emeryturę.

Witold Sulimierski przepracował w placówkach kultury ponad czterdzieści lat. Poza obowiązkami zawodowymi był zaangażowany m.in. w działalność Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Okręgu SBP oraz Stowarzyszenia Rocznik Chełmski, który powołał do życia w grudniu 2004 r. Był autorem wielu publikacji oraz artykułów drukowanych w „Roczniku Chełmskim”. Za wszechstronną działalność na rzecz kultury otrzymał wiele odznaczeń, medali i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi oraz Złotą Honorową Odznakę SBP.